9. Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı Ot Festivali

9. Alaçatı Ot Festivali

İzmir’in Çeşme ilçesinde bu yıl 6 – 7 – 8 Nisan (Cuma Cumartesi Pazar) tarihlerinde 9’uncusu yapılacak olan Alaçatı Ot Festivali ziyatretçilerine yine bir lezzet şöleni yaratmaya hazırlanıyor. Buı festivalde enginar tatlısından kabak çiçeği dolmasına,yabani kuş konmazdan,rezeneye kadar yüzlerce ot tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Festivalin çıkış gayesi ise, Ege bölgesinde yetişen çok özel otların çeşitliliğini seyahat severlere aktarabilmek ve tabii bu otlarla pişirilen birbirinden leziz, unutulmaya yüz tutmuş yemeklerin de gün ışığına çıkarılmasına katkıda bulunmak olarak sayabilirim. Bu güzel beldede ot festivalini, bahar güzelliğinde yaşamak da ayrı bir keyif. Festivalin en güzel yanlarından biri de, bugüne kadar hiç tanımadığınız insanlarla son derece samimi bir ortamda, insanların ortak zevki olan yeme-içme lezzetlerini sohbetlerde veya aynı sofralarda paylaşmak olsa gerek. Bununla birlikte, yemek yapma yarışmalarına katılarak, birbirinden ilginç tarifleri yakından tanıma ve değişik lezzetler tatma şansınız da var.

Tüm bunların yanı sıra, Alaçatı’nın birbirinden güzel restaurantlarının profesyonel anlamda yaptıkları ot yemeklerinin tadılması da son derece keyifli. Ayrıca bitkilerinin nasıl yetiştiğini görme ve yakından tanımak için Alaçatı uygulama bahçesinde yapılan atölye çalışması da son derece keyifli oluyor, pek çoğu meraklılar için.

Bir efsaneye göre Alaçatı’da binin üzerinde ot çeşidi bulunmaktaymış. Bu ot çeşitlerinden kim ne kadar fazla toplayabilirse, profesyonel jüri tarafından yarışmanın birincisi ilan edilecek. Kim bilir belki de hep birlikte efsanevi otlarının tümünü bir araya getirmeyi başarabiliriz…

Bu güzel karakteristik kasabada son derece keyifli bir hafta sonu geçirmek, stresten arınmak isterseniz 6-8 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek Alaçatı Ot festivaline katılın.Sizlere ot festivaline 3 günlük tur paketleri hazırladık bile.

Yoğun ilgi gören festival nedeniyle geçtiğimiz yıllarda bölgedeki otellerin tamamının dolduğunu hatırlatalım. Doğası, tarihi ve mimarisiyle ünlenen Alaçatı’nın dar sokaklarında dolaşırken  güler yüzlü insanlarla bu güzellikleri paylaşmak için hepinizi Alaçatı Ot Festivali’ne  bekliyoruz.

 

Facebook Yorumlar

yorumlar

Post Author: info@firsat35.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir