İzmir Karaburun Nergis Festivali

Yerel üreticiye destek olması sebebiyle başlatılan bu festival hem bilmeyenlere nergis çiçeğini tanıtıyor hem de eğlenmek ve değişik bir duygu yaşamak isteyen vatandaşlara fırsat veriyor. Renkli görüntülere sebep olan bu festivalde üreticiler kendi yetiştirdikleri nergisleri tanıtıp satarken aynı zamanda da müzik grupları festivale katılanlarının kulağının pasını gideriyor..
En Güzel Nergis Bahçesi Yarışmasına katılım başvuruları 20 Ocak’ta sona erecek.

İzmir’de Nergis kokulu günler her yıl Aralık ve Ocak aylarında başlamakta olup Karaburun Belediyesi yarımadanın başlıca ürünleri arasında yer alan Nergis çiçeğini Dünya’ya tanıtmak amacındadır.

Ocak ayında gerçekleştirilen festivalde, Karaburun Yarımada’sının sizlere sunduğu zengin bitki örtüsü doğası tarihi yıkıntıları ve efsane hikâyesiyle göz dolduran bahçeleri konserleriyle sizlere hoş bir festival havası yaşatıyor.

Karaburun nergisi, adını mitolojik bir hikayeden alıyor. Söz konusu efsane özetle şöyledir:
Bugün Karaburun Yarımadası olarak adlandırılan bölgede yer alan Bozdağ, eski Yunan ve Roma tarihinde adı “Mimas” olarak geçer.“Mimas” adını eski Yunan mitolojisinden almaktadır.
Efsaneye göre, bu bölgede Narkissos adında bir avcı yaşar. Orman Perisi Ekho bir gün onu görür ve aşık olur. Ancak Narkissos bu aşka karşılık vermez. Bunun üzerine Ekho bu aşkla eriyip gider. Bu duruma çok öfkelenen aşk Tanrıçası Afrodit’te Narkissos’tan intikam almak için onu kendine aşık olması için büyüler. Narkissos sularda kendi suretini gördükçe karşılık alamamanın acısını çeker. Sonunda orman perisi Ekho gibi eriyip gider. Narkissos’un eriyip yok olduğu yerde bir çiçek yeşerir. Bu çiçeğin adı Nergis’tir. Bu hikayeyi anlatan en iyi NERGİS festivalidir.Nergis çiçeği AŞK’tır.

Facebook Yorumlar

yorumlar

Post Author: info@firsat35.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir